آموزش مهارت های نرم مدیریت و رفتار سازمانی

خانه » مدیریت استراتژیک » ارزش های بنیادین سازمان چیست؟
ارزش های بنیادین سازمان چیست؟
core-value

به عكس العمل “شركت جانسون و جانسون” در مقابل ترس از تايلنول توجه كنيد كه در سال ۱۹۸۱، چند نفر در نتيجه بلعيدن كپسول تيلنول كه در سيانيد پيچيده شده بود فوت كردند. با آنكه مسموميتها در قلمرو تحت پوشش شركت رخ نداده بود و تمام آنها در ناحيه شيكاگو اتفاق افتاده بودند ولي شركت تمام كپسولهاي تيلنول را كه قيمت آنها ۱۰۰ ميليون دلار تخمين زده مي شد از سراسر آمريكا جمع آوري كرد. همزمان، اين شركت برنامه جدی را برای اطلاع رساني آغاز کرد که شامل اعزام  ۲۵۰ نفر از كاركنان براي دادن هشدار به عرضه كنندگان و مصرف كنندگان نسبت به خطرات بالقوه دارو بود. در آن زمان، روزنامه واشنگتن پست عملكرد شركت را چنين تفسير نمود : “شركت جانسون و جانسون موفق شد به مردم نشان بدهد که شرکتی است که مصمم است آنچه را كه درست است، به رغم هزينه زياد آن، انجام دهد،  (quoted in Bhambri, 1986.p.6)

بر اساس تمامي گزارشهاي موجود، هرگز در بين اعضاي شركت در مورد آنچه انجام گرفت پرسشي مطرح نگرديد. دليل اين امر مرام نامه شركت يعني بيان اعتقاداتي است كه ابتدا در سالهاي دهه ۱۹۴۰ تنظيم شده و همچنان به عنوان راهنماي دائمي شركت استفاده مي شود. اولين سطر مرام نامه اين است : ” ما اعتقاد داريم كه اولين مسئوليت ما در رابطه با پزشكان، پرستاران و بيماران و در قبال مادران و كليه افراد ديگري است كه كالاها و خدمات ما را مورد استفاده قرار مي دهند.” بنابراين اولين مسئوليت شركت، خارج كردن كپسولهاي بالقوه خطرناك از قفسه داروخانه بيمارستانها، مطب پزشكان و از صندوقهاي دارويي خانگي با سرعت هرچه تمام تر مي باشد.

تأثيرات عكس العمل شركت جانسون و جانسون چه بود ؟ همانطور كه انتظار مي رفت، سود عملياتي شركت در سالهاي ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۳ پنجاه درصد افزايش يافت ( از ۵/۱۱۲ ميليون دلار به ۷۵ دلار) ، ولي اين رقم در سال ۱۹۸۵ به ميزان قابل توجهي افزايش يافت و به ۱۶۰ ميليون دلار رسيد. تايلنول، سهم از دست داده بازار خود را از نو بدست آورد. این شرکت ساخت كپسول را پس از آنكه زني از اهالي يونكرز نيويورك به دليل مصرف تايلنول آغشته به سيانيد فوت كرد، متوقف ساخت و در اشکال دارویی مدرن تری آن را تولید کرد و پیشتاز بازار آن محصول شد. در واقع موجوديت شركت هرگز زير سوال نرفت. آنها مردم را متقاعد ساختند كه به جاي شركت يا تايلنول، “كپسولها” را زير سوال برند (Steinbheder , 195) . روحيه وفاداري كاركنان نيز افزايش يافت، زيرا آنها مي دانستند كه شركت اقدام خود را بر مبناي آنچه صحيح بود، استوار میسازد، حتي اگر از اين رهگذر منافع كوتاه مدت آن آسيب ببيند.

 

فرهنگ سازمانی – مطالعات هافستد

همه انسان ها با هم برابرند اما بعضی ها برابر ترند – مفهوم فاصله قدرت در مطالعات فرهنگ سازمانی هافستد

دریافت متن کامل مقاله ارزش های بنیادین سازمان ها چیست؟

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)